Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

   ZAMKNIJ

Użytkowanie mebli powinno być możliwe jak najbardziej proste, przyjemne i bezproblemowe. Dlatego nasz serwis przygotował zbiór zasad które to umożliwią, dając 100% satysfakcji z zakupionego produktu.

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA MEBLI TAPICEROWANYCH

Meble tapicerowane wykonuje się ręcznie, przez co zyskują one własny, niepowtarzalny charakter. Dzięki temu nigdy nie będą identyczne, co stanowi jedną z ich licznych zalet. O cechach poszczególnych mebli decyduje naturalność użytych materiałów pokryciowych i wypełnień siedzisk.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kilka istotnych spraw, dlatego zalecamy zapoznanie się z instrukcją, aby informacja o naszej ofercie stała się pełniejsza.

PRZED UŻYTKOWANIEM

 1. Odbierając mebel tapicerowany prosimy o dokładne sprawdzenie czy nie występują zarysowania, przetarcia, pęknięcia, przecięcia lub inne uszkodzenia struktury tkaniny bądź skóry, a także uszkodzenia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Dodatkowo zaleca się sprawdzenie kompletności mebla, tzn. czy został on dostarczony zgodnie ze złożonym zamówieniem.
 2. W celu uniknięcia uszkodzenia pokrowca zaleca się ostrożne rozpakowywanie mebla, bez użycia ostrych narzędzi.
 3. W przypadku mebli modułowych konieczne jest samodzielne złożenie poszczególnych elementów poprzez połączenie łączników, zgodnie z instrukcją załączoną do mebla.
 4. Przed rozpoczęciem montażu nóżek należy zapoznać się z załączoną instrukcją.
 5. W sofach posiadających funkcję spania prosimy o usunięcie zabezpieczenia zgodnie z instrukcją.
 6. Przed rozpoczęciem użytkowania produkt tapicerski należy wypoziomować, tzn. zapewnić równe podłoże.
 7. Każde budzące wątpliwości działanie elementów ruchomych, takich jak: funkcja spania, funkcja typu relax, podłokietniki, zagłówki, należy bezzwłocznie zgłosić sprzedającemu.
 8. Ważne jest, aby zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniach, w których produkt jest eksploatowany lub przechowywany, tj. temperatury od +15°C do +30°C, wilgotności od 40% do 70%. Odległość produktu od czynnych źródeł ciepła nie powinna być mniejsza niż 1,0 metr. W celu uniknięcia procesu blaknięcia tkaniny lub skóry, odradza się wystawiania mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

ZASADY PRAWIDŁOWEJ EKSPLOATACJI MEBLI TAPICEROWANYCH

 1. Meble tapicerowane różnią się miękkością siedzisk. Jest to związane z naturalnymi właściwościami materiałów wykorzystywanych jako wypełnienie, tj. gęstością pianki tapicerskiej, elastycznością sprężyn metalowych i pasów tapicerskich. W przypadku układów narożnikowych ewentualne rozbieżności w twardości siedzisk zachodzące pomiędzy poszczególnymi elementami związane są z różnymi powierzchniami tych elementów. Należy zwrócić uwagę, iż twardsze siedziska charakterystyczne są dla mebli posiadających funkcję spania. Intensywne użytkowanie mebla może również przyczynić się do powstawania różnic w twardości siedzisk, oparć i podłokietników. Jest to zjawisko normalne, uwarunkowane użytkowaniem.
 2. Mebel należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bezwzględnie zabrania się siadania lub stawania na podłokietnikach oraz krawędziach oparć. Nie należy umieszczać nadmiernej ilości pościeli w skrzyniach do tego przeznaczonych, aby zapobiec ich zapadaniu oraz rozpychaniu.
 3. Zgodnie z zaleceniami Producenta, sofy z funkcją spania posiadające wbudowany mechanizm, przeznaczone są do spania okazjonalnego, a nie regularnego.
 4. Wybarwienia elementów drewnianych, tzn. nóżek, mogą odbiegać od przedstawionych na zdjęciach. Jest to naturalna cecha związana z różnorodnością struktury, usłojenia i koloru drewna. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia różnic w odcieniach bejcy, szczególnie przy zamówieniu kolejnego mebla do zestawu.
 5. W przypadku domawiania kolejnych wyrobów zastrzegamy, że mogą wystąpić różnice wzoru, odcieni tkanin i skór.
 6. W przypadku tapicerowania mebla tkaniną wzorzystą dopuszczalne jest tak zwane "niespasowanie wzoru".
 7. Należy pamiętać, że meble ubrane w jasne pokrowce bądź skóry, narażone są na zafarbowanie przez inne tekstylia, szczególnie przez odzież (np. tkaninę typu jeans). Jest to wada tkaniny odzieżowej, a nie pokrowca!
 8. Użytkowanie mebli ze skór naturalnych z czasem powoduje zmianę ich wyglądu i cech początkowych. Powstawanie pewnych fałd w pokryciu jest zjawiskiem charakterystycznym i nie oznacza wad jakościowych.
 9. Należy zwrócić uwagę, że komplet mebli ze skóry naturalnej może zawierać kilka znaków, takich jak: ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze oraz odcieniu; mogą one pochodzić również z różnych błamów skóry. Nie stanowią one wady mebla, a jedynie są gwarancją autentyczności skóry.
 10. Mebli tapicerowanych nie należy użytkować tylko w jednym miejscu, lecz zamiennie na całej powierzchni siedzisk, aby uniknąć różnic w wyglądzie całego zestawu. Zapobiega to powstawaniu przymarszczeń pokrowców oraz efektu różnicy odcieni na powierzchni tkaniny, tzw. cieniowania i nabłyszczania.
 11. Cechą charakterystyczną tkanin szenilowych, poliestrowych oraz wełnianych - filcowych, jest zjawisko tzw. pillingu, czyli mechacenia się tkaniny i tworzenia grudek na jej powierzchni, które powstają pod wpływem obcych włókien (np. pochodne z odzieży).
 12. Prezentowane w naszej ofercie wymiary mebli podane są w centymetrach i mogą różnić się od rzeczywistych do: +/- 3%.

Wyżej opisane zjawiska, zawarte w punktach 1-12, nie stanowią wady i nie podlegają reklamacji.

 1. W przypadku wymiany produktu w okresie gwarancyjnym Producent zastrzega prawo do wprowadzenia zmian technologicznych, tj. wymiarów produktu, materiałów stosowanych do produkcji, elementów ozdobnych i ruchomych, funkcji spania, wynikających z konieczności wyeliminowania wad produktu.

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI MEBLI W TKANINACH

Istnieją ogólne zasady utrzymania i konserwacji stosowane do wszystkich tkanin, które stanowią obicia mebli tapicerowanych. Stosowanie i przestrzeganie kilku prostych wskazówek pozwoli przedłużyć żywotność Państwa mebli i zapewni satysfakcję z ich użytkowania.

 1. Należy zapobiegać pozostawaniu na powierzchni tkaniny brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zaleca się czyszczenie mebla raz w tygodniu, używając końcówki odkurzacza przeznaczonej do mebli lub ręcznie za pomocą miękkiej szczotki. Jednocześnie, należy unikać nadmiernego tarcia oraz odkurzania na wysokim poziomie mocy, aby nie uszkodzić włókien tkaniny. Elementy mebla, które można ściągnąć doradza się delikatnie wytrzepać, najlepiej na świeżym powietrzu.
 2. Tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos - szenil, welur, wymagają regularnego rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Włos zachowa swoją sprężystość, a tkanina delikatny charakter.
 3. W przypadku pojawienia się tłustych i mokrych plam należy użyć bibuły, a następnie czystej, wilgotnej i miękkiej gąbki, aby plama szybko się wchłonęła. W przeciwnym wypadku zabrudzenie może wniknąć w głąb włókien tkaniny, uniemożliwiając skuteczne jej wyczyszczenie. Dopiero potem można przystąpić do odplamiania, stosując letnią wodę i neutralny środek czyszczący przeznaczony do prania ręcznego. Zabrudzoną powierzchnię należy czyścić delikatnymi, kolistymi ruchami w kierunku od zewnątrz do środka, unikając energicznego pocierania mokrego włosa. Po usunięciu plamy tkaninę należy pozostawić do osuszenia w temperaturze pokojowej. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć, poszerzając czyszczony obszar dookoła zaplamionego miejsca w celu zredukowania efektu kolistego środka.
 4. W sytuacji  rozlania na powierzchnię tkaniny kawy lub herbaty należy natychmiast odsączyć plamę za pomocą chłonnej ściereczki bawełnianej oraz usunąć zabrudzenia stałe, tj. fusy. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w punkcie 3.
 5. Przed przystąpieniem do czyszczenia mebla należy sprawdzić w jaki sposób czyszczona powierzchnia reaguje na działanie środka chemicznego poprzez nałożenie go na niewidoczną, niewielką część mebla. Tym sposobem unikniemy uszkodzenia tkaniny, jej odbarwienia, bądź innych, widocznych zniekształceń powstałych w efekcie zbyt agresywnego działania środka.
 6. Meble, które posiadają zdejmowany pokrowiec można prać na lewej stronie z zapiętym zamkiem błyskawicznym lub czyścić chemicznie zgodnie z symboliką umieszczoną na etykiecie. Zgodnie z zaleceniami producentów tkanin nie należy używać wybielaczy, środków żrących ani zmiękczających, a także unikać prania pokrycia z innymi materiałami.
 7. Przed suszeniem wilgotne pokrowce należy równomiernie rozciągnąć w obie strony.
 8. W przypadku modeli ze zdejmowanymi pokrowcami na poduszkach oparciowych, siedziskowych bądź ozdobnych w efekcie prania może nastąpić odbarwienie tkaniny, powodujące rozbieżności odcieni pomiędzy korpusem tapicerowanym na stałe a poduszkami.
 9. Meble tapicerowane na stałe tracą możliwość prania na mokro, dlatego zaleca się wykonanie usługi przez firmę specjalizującą się w czyszczeniu tapicerek.
 10. Nie należy używać żelazka na zewnętrznej stronie tkaniny.
 11. Ważne jest, aby chronić powierzchnię mebla przed zwierzętami domowymi w celu uniknięcia bezpowrotnego uszkodzenia struktury tkaniny lub skóry.
 12. Należy zwrócić uwagę, iż przykrywanie tkanin szenilowych oraz wełnianych narzutami z włosem może przyczynić się do powstawania trudnych do usunięcia włóknistych "kulek". Jest to zjawisko pillingu powstające w efekcie łączenia włókien narzuty z włóknami tkaniny obiciowej.

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI MEBLI W SKÓRACH

Wykorzystanie skór do produkcji mebli ma bardzo długą tradycję. Skóra jest najstarszym naturalnym materiałem tapicerskim i jak dotąd nie doczekała się lepszego zamiennika. Jej wyjątkowe walory użytkowe oraz niepowtarzalny charakter powodują, że jest najbardziej trwałym i pożądanym materiałem tapicerskim.

 1. Każdy błam skóry jest inny i niepowtarzalny. Decydując się na zakup produktu ze skóry, akceptujemy jej indywidualny charakter nadany w szczególności przez: blizny, zmarszczki, rozstępy, żyły, zadrapania, ukłucia, a także różnice w fakturze oraz odcieniu. Wymienione cechy są potwierdzeniem autentyczności i naturalnego pochodzenia skóry, dlatego nie stanowią wady mebla, a tym samym nie podlegają reklamacji.
 2. Skóra jest swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu dzięki zdolności „oddychania”, tzn. możliwości wchłonienia, a następnie oddania wilgoci w ilości aż do 25% swojej wagi. Przyjmuje temperaturę otoczenia - w pomieszczeniu o temperaturze 20°C może wydawać się chłodna,  jednak w trakcie kontaktu z ciałem miejscowo się rozgrzewa.
 3. Skóra, pomimo wyjątkowej elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie oraz rozrywanie, wymaga ochrony przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak: pot (zawiera sól), tłuszcz z włosów, kurz, chemia gospodarcza oraz przesuszenie.
 4. Prawidłowa pielęgnacja gwarantuje zachowanie oryginalnej jakości skóry oraz pozwala utrzymać mebel „jak nowy”, również po wielu latach użytkowania.
 5. Niewątpliwą zaletą mebli w skórach naturalnych jest łatwość ich czyszczenia. W większości przypadków wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wilgotną szmatką, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.
 6. Zaleca się konserwację i czyszczenie skór co 4 - 6 miesięcy w zależności od jej gatunku oraz stopnia zużycia. Wskazane jest, aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie. Ułatwia to kolejne czyszczenie i może zapobiec powstaniu trudno usuwalnych zabrudzeń. Producent rekomenduje używanie środków czyszcząco-konserwujących przeznaczonych wyłącznie do konserwacji mebli tapicerowanych skórą naturalną.
 7. Skóra jest przyjazna dla osób z alergiami, ponieważ nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu (także zwierzęcych) oraz nie pochłania dymu papierosowego. Posiada zdolność adaptacji do warunków otoczenia.

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELEGNACJI MEBLI ZE SKÓR SYNTETYCZNYCH (EKO-SKÓR)

 1. Rutynowo (np. co tydzień) odkurzać przy pomocy suchej czystej ściereczki lub odkurzacza z miękką szczotką.
 2. Plamy z rozlanych płynów, jak najszybciej wycierać suchą, czystą szmatką (unikać pozostawiania plamy na powierzchni).
 3. Do usunięcia plamy, która przywarła do powierzchni można użyć miękkiej szczotki.
 4. Unikać drapania i nadmiernego tarcia podczas czyszczenia.
 5. Plamy, które pozostały na powierzchni można przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką (nie mokrą), po przetarciu wytrzeć czystą, suchą ściereczką.
 6. Nie suszyć przy pomocy źródeł ciepła (grzejnik, suszarka, żelazko itp.) – należy pozostawić mebel do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
 7. Nie czyścić na mokro przy pomocy maszyn piorących.
 8. Nie czyścić na sucho przy pomocy maszyn piorących, czyszczących.
 9. Nie używać proszków, płynów i żeli piorących, proszków ściernych, past czyszczących itp.
 10. Nie narażać tkaniny na nadmierne zwilżenie.

ZASADY PRAWIDŁOWEJ PIELEGNACJI MEBLI Z TAKNIN TYPU FLOCK

Tkaniny, wyprodukowane w technologii flock (np. Carabu HP) w sposób naturalny cieniują, powoduje to że po zestawieniu pod kątem dwóch wykrojników tkaniny (nawet tej samej partii produkcyjnej) widać efekt cieniowania, który może być mniej lub bardziej wyraźny w zależności od rodzaju i rozmieszczenia oświetlenia. Jest to efekt charakterystyczny dla wszystkich tkanin wykonanych w tej technologii, powoduje on jednak, że tkaniny te charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na zużycie, łatwo też usuwa się z nich zabrudzenia.

 1. Rutynowo odkurzać przy pomocy suchej ściereczki lub odkurzacza z miękką szczotką.
 2. Natychmiast usunąć nadmiar brudu.
 3. Osuszyć zabrudzone miejsce suchą szmatką.
 4. Aby usunąć pozostałą plamę, nanieść na nią niewielką ilość roztworu wody z mydłem i przetrzeć delikatnie kolistymi ruchami, używać do tego czystej szmatki lub delikatnej szczoteczki uważając, aby nie uszkodzić struktury tkaniny. Wykonywać ruchy od krawędzi plamy do jej środka aby nie rozmazać palmy.
 5. Przecierać wyczyszczone miejsca suchą szmatką.
 6. Lekkie zagniecenia można usuwać dzięki uważnemu prasowaniu z użyciem pary.
 7. Gdy tkanina jest już sucha podnieś włos miękką szczotką, aby przywrócić delikatny wygląd tkaniny.

Uwaga: należy używać wyłącznie środków czyszczących rozpuszczalnych w wodzie. Nie wolno stosować roztworów zawierających ropę naftową lub alkohol, np. chloroetylen lub terpentynę.